Onur Programı

Çocuk İstismarıyla Etkili MücadelePosted by On 6 Nisan 2018


 

Çocuk İstismarıyla Etkili Mücadele

Onur Programının Başakşehir Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü ve Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği bu etkinlik Başakşehir’de görev yapan Müftülük personeli ile rehber öğretmenlere yönelik olarak hazırlanmıştır. 24 Nisan 2018 Salı günü Başakşehir yerleşkemizde gerçekleştirilen ve iki konferanstan oluşan programa, adı geçen kitlenin yanı sıra üniversitemiz hoca ve öğrencileri katılmıştır.

Çocuk İstismarı: Teşhis ve Rehabilite

İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Doktor Öğretim Üyesi Nilgün Avunduk Öcal tarafından verilen bu konferansta çocuk istismarının mahiyeti, kapsamı, çocuk cinsel istismarı sayılan davranışlar, istismarın çocuk üzerindeki etkileri ve belirtileri, istismara uğrayan çocuğun rehabilitasyon süreci gibi hususlar üzerinde durulmuştur. İstismara maruz kalan çocukların çizdiği resimler ile desteklenen konferans doyurucu bir soru- cevap faslı ile tamamlanmıştır.

Eğitim Kurumlarında Cinsel İstismara Yaklaşım

Trakya Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Araştırma Görevlisi Tuğba Türk tarafından verilen bu konferansta cinsel istismarı bildirmede öğretmenin önemi, okulda istismar mağduru çocuğun fark edilmesi, mağdur çocukla görüşülürken dikkat edilmesi gereken hususlar, yasal sürecin başlatılması ve mağdur çocuğun okulda desteklenmesi hakkında bilgi verilmiştir. Konferansın sonunda soru-cevap faslına yer verilmiştir.

 

 

Haber ve DuyurularKonferanslar

Comments are disabled.